Meijin - mistrz go

Autor: Yasunari Kawabata
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-916749-4-0
Ilość stron: 180
Cena (zawiera 5% VAT): 20,48 zł
Tu kupisz: strona księgani ELAY

“Meijin – mistrz go” to powieść noblisty, Yasunariego Kawabaty łącząca fikcję i prawdę, prostą opowieść i głęboką refleksję. Wprowadza ona czytelnika w niezwykły świat starożytnej azjatyckiej gry, która od tysięcy lat stanowi ważny element tamtejszej kultury jednocześnie mierząc się na poziomie uniwersalnym z nieodłącznym elementem naszego życia – przemijaniem.

Ciągłe przeplatanie się tradycji, starych zwyczajów z elementami nowego, nadchodzącego świata jest jak naprzemienna gra czarnych i białych kamieni używanych podczas gry go. Potężne emocje graczy i widzów osadzone są naprzeciw harmonii przyrody, estetyki klasycznych wnętrz. W dramat rozgrywający się na planszy zaangażowany jest cały świat wokół tak, iż nie można rozróżnić czy to dramatyczne zmiany zachodzące w ówczesnej Japonii odbite są w grze Mistrza i pretendenta czy też sama ich gra przenika i zmienia świat.

To co w zamyśle miało być kronikarskim zapisem, stworzonym na potrzeby gazety Yomiuri Shimbun, z czasem przerodziło się w uniwersalną opowieść. Pojedynek dwu ludzi zapisany dzień po dniu i przez miesiące rozpalający wyobraźnię czytelników rozchwytujących gazetę z korespondencją Yasunariego Kawabaty przekuty został w powieść, którą oddajemy w Państwa ręce.

Zapraszamy do posmakowania lektury niezwykłej, która, choć przenosi nas w obcy świat, jednocześnie porusza swą aktualnością i ponadczasowością.

« Z powrotem