Haiku

Autor: Agnieszka Żuławska-Umeda
Rok wydania: 2006/2010
ISBN: 83-923701-1-2
Ilość stron: 254
Cena (zawiera 5% VAT): 39,80 zł
Tu kupisz: strona księgani ELAY

Każdy wiersz haiku jest obrazkiem — szkicem, który notuje aktualny stan jakiegoś wycinka świata w sposób najpełniejszy, ponieważ oddaje jego barwę, muzykę, nawet zapach i całą otaczającą go atmosferę, działającą na uczucia poety i czytelnika. Podobnie jak w obrazach zen [tzw. zenga], gdzie poszczególne cząsteczki wszechświata: drzewo albo kwiat czy nawet tylko liść istnieją samotnie w białej i pustej przestrzeni, opisując ten świat w sposób najkrótszy i najbardziej wyczerpujący. Porównanie z malarstwem zen nie jest tutaj przypadkowe, albowiem oba przejawy sztuki stworzone zostały przez tę samą myśl: chęć świadomego przeżycia momentu teraźniejszego.

Prezentujemy nowe, poszerzone wydanie zbioru wierszy haiku stworzonych w w ich ojczyźnie, Japonii, w XVII i XVIII wieku przez największych mistrzów tego gatunku. Buson, Issa, Bashō to tylko niektórzy z autorów ujętych w tym niezwykłym wydawnictwie, w którym na jednej stronie czytelnik znajdzie zarówno tekst japoński, jak i jego transliterację i tłumaczenie, często opatrzone dodatkowym komentarzem.

Wydawnictwo Elay zaprasza na wirtualne spotkanie z haiku: część utworów z prezentowanej książki została umieszczona na specjalnie dla tego stworzonej stronie. Wiersze oprawione są tam w piękne grafiki Ewy Kutylak, która wykonała również ilustracje wersji drukowanej.

« Z powrotem