Pema Chodron
Pema Chödrön


Ani Pema Chödrön znana jest buddystom całego świata głównie ze swoich urzekających, a jednocześnie praktycznych interpretacji przekazów buddyzmu tybetańskiego adresowanych do jego zachodnich uczniów.

(więcej...)
Shunryu Suzuki


Shunruyu Suzuki – nauczyciel zen w tradycji soto, który spopularyzował buddyzm zen w Stanach, zwłaszcza w San Francisco, dokąd przybył z Japonii w 1959 roku. Od dwunastego roku życia studiował zen i przebywał w klasztorze buddyjskim, toteż amerykańska, rozcieńczona wersja buddyzmu mocno go zaskoczyła.

(więcej...)
Brad Warner


Stereotypowy buddysta z Zachodu to blady intelektualista pogrążony w medytacji i studiowaniu koanów. Jeśli posiada odtwarzacz CD, słucha raczej czegoś w rodzaju śpiewów mnichów z Tybetu. Mówi niewiele, raczej artykułuje niż gada, a już na pewno nie opowiada anegdot. Jest w średnim wieku, albo przynajmniej zachowuje się, jakby był. Głównie siedzi.

(więcej...)
Yasunari Kawabata


Yasunari Kawabata (ur. 14.06.1899, zm. 16.04.1972) był pierwszym japońskim pisarzem uhonorowanym nagrodą Nobla za “mistrzostwo pisarskie, które oddaje istotę japońskiej świadomości”.

(więcej...)
Barry Magid


Nauczyciel zen i terapeuta z Nowego Yorku.
Urzekł nas nie tylko bezpośredniością i głębią wglądu lecz także autoironią, w której daje się wyczuć ciepło i akceptację dla innych.

Hobbystycznie tłumaczy ze starożytnej greki, czyta gdy syn ogląda telewizję. Stara się kontrolować swoją kompulsywną punktualność.

Camilla Gryski


Camilla Gryski urodziła się w Wiekiej Brytanii, ale mieszka i pracuje w Kanadzie, jest nauczycielką, bibliotekarką, gawędziarką, pisarką a także uznanym i nagradzanym klaunem-terapeutą w dziecięcych hospicjach oraz szpitalach hematologicznych i onkologicznych.

(więcej...)
Diane Eshin Rizzetto


Diane Eshin Rizetto jest amerykańską nauczycielką zen w tradycji Soto i członkinią Szkoły Zen Zwykły Umysł. Oprócz medytacji i uczestnictwa w odosobnieniach Diane zaleca swoim uczniom także poszukiwanie zrozumienia poprzez doświadczanie wszelkich przejawów życia w codziennych obowiązkach, życiu rodzinnym, pracy i społeczności.

(więcej...)
Mélanie Watt


Mélanie Watt jest kanadyjską pisarką i ilustratorką popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci. Jest jeszcze w dużym stopniu dzieckiem, bo urodziła się całkiem niedawno – 20 sierpnia 1975 roku w Trois-Rivières.

(więcej...)
Charlotte Joko Beck
Charlotte Joko Beck


Charlotte Joko Beck jest amerykańską nauczycielką zen oraz autorką popularnych również w Polce książek „Zen na co dzień: miłośc i praca” i „Żywy zen, nic niezwykłego”.

(więcej...)
Rafe Martin
Rafe Martin


Rafe Martin urodził się w Nowym Jorku podczas burzy śnieżnej w 1964 roku, po tym, jak huragan zniszczył Bazę Sił Powietrznych w Everglades, gdzie stacjonował jego ojciec. Być może właśnie to gwałtowne przejście z ciepłych, prenatalnych tropików w śnieżną ciemność uczyniło jego życie pełnym marzeń i fantazji.

(więcej...)