Rafe Martin
Rafe Martin


Rafe Martin urodził się w Nowym Jorku podczas burzy śnieżnej w 1946 roku, po tym, jak huragan zniszczył Bazę Sił Powietrznych w Everglades, gdzie stacjonował jego ojciec. Być może właśnie to gwałtowne przejście z ciepłych, prenatalnych tropików w śnieżną ciemność uczyniło jego życie pełnym marzeń i fantazji.

Większość dzieciństwa spędził w gałęziach drzew zaczytany w dobrych książkach. W szóstej klasie odkrył „Moby Dicka” i odtąd czytał go raz za razem; dzięki temu ukończył Harpur College, jako pierwszy zdobywając najwyższą lokatę z języka angielskiego za rozprawę naukową na temat tej książki.

Po skończeniu w 1969 roku studiów z dyplomem magistra literatury angielskiej, specjalisty od krytyki literackiej, Rafe podejmował się prac w różnych zawodach – od robotnika budowlanego, po pomocnika nauczyciela. W roku 1974 wraz z żoną założył księgarnię, a w osiem lat później został pierwszym w zespole szkół Rochester City zatrudnionym na stałe gawędziarzem – opowiadaczem historii. W 1983 roku został laureatem nagrody przyznanej przez Women’s National Books Association za twórczą pracę księgarską w Stanach i Kanadzie oraz za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

Pierwszą książkę opublikował w 1984 roku, a po niej rok w rok dwadzieścia następnych. Rafe Martin jest nie tylko uznanym i nagradzanym autorem książek, ale też gawędziarzem o międzynarodowej sławie; przemawiał i występował niemal w każdym stanie, włączając w to Alaskę i Hawaje, a także w International Schools w Japonii.

« Z powrotem