Diane Eshin Rizzetto


Diane Eshin Rizetto jest amerykańską nauczycielką zen w tradycji Soto i członkinią Szkoły Zen Zwykły Umysł. Oprócz medytacji i uczestnictwa w odosobnieniach Diane zaleca swoim uczniom także poszukiwanie zrozumienia poprzez doświadczanie wszelkich przejawów życia w codziennych obowiązkach, życiu rodzinnym, pracy i społeczności.

Urodziła się w 1942 roku w Bostonie. W wieku szesnastu lat rzuciła szkołę, wyszła za mąż i urodziła troje dzieci jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia. Jej małżeństwo rozpadło się, zmuszona więc była sama utrzymać rodzinę. Z powodu braku wykształcenia pracowała w fabrykach, jako kelnerka i sprzedawczyni. Podjęła ponownie naukę i ukończyła studia magisterskie z literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Browna.

Praktykowanie medytacji zen rozpoczęła w późnych latach siedemdziesiątych w Berkeley Zen Center. „Kiedy po raz pierwszy znalazłam się w sali do medytacji, poczułam się, jak w domu” wspomina. W 1983 roku w Los Angeles Zen Center Diane spotkała Charlotte Joko Beck i postanowiła zająć się intensywnym studiowaniem zen. Rok później wraz z kilkorgiem innych studentów założyła Bay Zen Center. Przez dwadzieścia pięć lat pracowała jako nauczycielka angielskiego i szkolna terapeutka i dopiero po przejściu na emeryturę mogła w pełni poświęcić się nauczaniu zen. Przekaz Dharmy otrzymała od Charlotte Joko Beck w 1995 roku.

Diane wykłada, naucza oraz prowadzi warsztaty i odosobnienia zarówno w Bay Zen Center, jak i na całym świecie.

« Z powrotem